Czy złamanie kości zawsze jest groźne?

Czy złamanie kości zawsze jest groźne?

13/03/2014 Wyłączono przez Kamil

Złamana kość zawsze kojarzy nam się z bardzo dużym bólem. Okazuje się jednak, że czasami możemy nawet nie wiedzieć, że mamy złamaną jakąś małą kostkę i będziemy całkowicie normalnie funkcjonować. Dzieje się tak, gdy na przykład podczas treningu albo przypadkowo uderzając w futrynę albo drzwi złamiemy najmniejszy palec u stopy. Ból będzie występować, ale nie zawsze będzie bardzo intensywny. Wiele osób stosuje wtedy środki przeciwbólowe i nie przejmuje się tym faktem. Niestety czasami na skutek takiego zaniedbania kości mogą się zrosnąć krzywo. 

Kiedy wymagane jest leczenie złamań

Zwróćmy też uwagę, że w przypadku tak małych kości czasami lekarz nawet nie będzie zalecać żadnego leczenia poza stosowaniem maści albo środków przeciwbólowych. Jeżeli chodzi o najmniejszy palec, to trudno przecież mówić tutaj o zastosowaniu gipsu. Ewentualnie związuje się bandażem palec złamany z sąsiednim, choć nie zawsze też jest to możliwe, bo wtedy po prostu nie możemy włożyć stopy do buta. Zawsze jednak powinniśmy się przejmować, gdy na przykład odczuwamy bardzo duży ból w nodze albo w ręku i podejrzewamy, że nastąpiło złamanie. Podobnie będzie też z żebrami, choć tutaj czasami złamanie bardzo łatwo pomylić ze stłuczeniem. Zawsze niezbędne będą konsultacje ze specjalistami. 

Jakie są rodzaje złamań kości? 

Nie zawsze też leczenie złamań będzie przebiegać bezproblemowo i sprawnie. Sprawy mogą się komplikować, jeżeli na przykład nie można dokładnie zdiagnozować problemu z uwagi na lokalizację kości. Najczęściej jednak wyróżniamy tutaj złamania skośne, poprzeczne oraz spiralne. Występują także złamania otwarte, które mogą generować najwięcej komplikacji. Najgorszym scenariuszem jest ten, gdy złamana kość będzie uszkadzać tkanki w naszym ciele. Wówczas może dojść do zakażenia. Czasami, więc nawet poważne złamanie może przebiegać bez większych komplikacji i wystarczy wówczas tylko nosić rękę na temblaku albo włożyć nogę w gips. W innych okolicznościach trzeba stosować szereg rozmaitych antybiotyków niwelujących zakażenie i stan zapalny.